לאמנויות     ולמדעים
  
  
רמת השרון

 
 

הרחבה מדעית:

בפני התלמידים עומדת הבחירה להרחבה מדעית בתחומים הבאים:

 מגמת ביולוגיה

מגמת הביולוגיה מציעה תשתית יסוד ללימודים גבוהים ולעיסוק עתידי בחקר, בביוטכנולוגיה, ברפואה, בגנטיקה, בווטרינריה ובתחומים מקבילים נוספים. הלימודים במגמה משלבים התנסות מעשית במעבדה לצד לימוד תיאורטי. תלמידי המגמה מתנסים בתהליך החקר על כל שלביו, רוכשים מיומנויות מעבדה, נחשפים למחקרים ולומדים עיבוד נתונים וסטטיסטיקה הנדרשים לחקר.

הלימודים במגמה כוללים ביולוגיה של התא, תורשה, ביו אינפורמטיקה, אקולוגיה ופיזיולוגיה. קיים דגש על הקניית המדע הקלאסי, התיאורטי והמעשי בשילוב היישומים הטכנולוגיים העכשוויים.

התלמידים נדרשים לכתוב עבודת חקר ועומדות לפניהם האפשרויות הבאות:

ביומד מדעי הרפואה - שיתוף פעולה עם רופאים ומומחים בתחומי הרפואה וחוקרים במשותף גורמים שונים הקשורים לתופעה או למחלה אותה הם מעוניינים לחקור. לדוגמא: אפילפסיה, סכרת נעורים, חקר הסרטן, צליאק, סיסטיק פיברוזיס.

ביוחקר כל תלמיד רשאי לערוך עבודת חקר בתחום מדעי המעניין אותו. מורי המגמה מעודדים תלמידים לחקור תופעות המעניינות אותם בתנאי מעבדה מבוקרים, ומלווים את התלמידים במסע המחקרי המרתק והמעמיק. בשנים הקודמות חקרו תלמידים נושאים דוגמת השפעה של אנטיביוטיקה או של שום על חיידקים, השפעת אלכוהול על תאי הכבד, השפעת מיצוים צמחיים שונים על נביטה ועוד.

בנוסף, ניתן להרחיב מגמות אלו בעוד 5 יח"ל באמצעות כתיבת עבודת חקר
במדעי החיים והרפואה.

את התלמידים ינחו בכתיבת עבודת החקר חוקרים ורופאים מבתי ספר לרפואה ומבתי חולים מובילים.

במסגרת תכנית זו יסיירו התלמידים במעבדות המחקר של בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, וכן, בבתי חולים מהמובילים בארץ.

 התלמידים יעברו סדנא בהנחייתה של ראשת בית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב. במהלך הסדנא יתוודעו התלמידים לתחומים מגוונים בעולם הרפואה כמו: חקר הסרטן ורפואה מותאמת אישית, אתיקה במחקר, בריאות הציבור ועוד.

מגמת כימיה

מקצוע הכימיה הוא המדע המרכזי המקשר את מקצועות המדעים השונים ותומך בהם, בנוסף להיותו מקצוע מעניין, אקטואלי וקשור לחיי היומיום. קיים ביקוש רב לבוגרי מגמת כימיה בתפקידים מרתקים בצבע, ולכימאים בשוק העבודה והתעשייה. במגמת הכימיה נחשפים התלמידים לתהליכים הקשורים בחומרים ובפיתוחם, במאפייניהם ובדרך בה ניתן להשתמש בחומרים לשימושים תעשייתיים, מחקריים, רפואיים ואחרים.

בתיכון אלון מיושמת תכנית מעבדת החקר המעוררת עניין והתלהבות בקרב התלמידים. התלמידים מבצעים ניסויי חקר ולומדים לעבד ולנתח את תוצאות המעבדה בדרך המקובלת במחקר האקדמי המדעי. התלמידים בוחרים נושא חקר המעניין אותם, חוקרים, מתכננים ומבצעים מחקר מעמיק הכולל סדרות של ניסויי מעבדה. חלק מהנושאים שנחקרו היו בישול מולקולרי, זיקוקים, קורוזיה, לחם בירה, הידרוג'ל ועוד.

במהלך שנת הלימודים מתקיימות פעילויות העשרה וכן נסיעות לסיורים ולעבודה במעבדות מתקדמות בתעשיית התרופות, באוניברסיטאות ובמכון ויצמן וסיורים בתעשייה.

מגמת פיזיקה

מגמת הפיזיקה מציגה בפנים הלומדים אתגרים משמעותיים לקבלת תמונת עולם על תהליכים ותופעות. לאחר שהתקבלו למגמה, יוצאים תלמידי הפיזיקה למסע ארוך שממנו מתפתחים ומתעצמים ומקבלים מיומנויות למידה וחקירה מובנית ויכולת החשיבה והניתוח שלהם משתפרת לאין ערוך.

הלימודים מתקיימים תוך עבודת מעבדה והתלמידים נהנים מציוד מתקדם וממוחשב. בפני בוגרי ובוגרות המגמה נפתח חלון הזדמנויות לתפקידים צבאיים מרתקים, ובהמשך ללימודים אקדמיים מובילים בעולם הטכנולוגיה והמדע כבוגרים.

מדי שנה משתתפת המגמה ב"טורניר כספות", תחרות בשיתוף מכון ויצמן, בה הצוותים של תלמידי מגמות פיזיקה בונים כספת המתבססת על עקרונות פיזיקליים מעבדתיים, ולאחר מכן פורצים את הכספות של הצוותים האחרים. ברוב הפעמים זכו תלמידינו בטורניר, וציון המעבדה שלהם היה 100.

בנוסף, ניגשים כל שנה תלמידי כיתה יא' לאולימפיאדה שמהוות נקודות הזנק לתלמידים מוכשרים ומצטיינים.

מגמת הנדסת תוכנה בהתמחויות: סייבר או אקדמיה-תעשייה

לפרטים: ראו בקישור הבא:

בהצלחה