לאמנויות     ולמדעים
  
  
רמת השרון

 
 

העתודה למנהיגות מדעית טכנולוגית

תכנית "עתודה למנהיגות מדעית-טכנולוגית" היא תכנית מצוינות יוקרתית לקידום עתידם של התלמידים כבוגרים משפיעים ומובילים בתחומם. התכנית חושפת את התלמידים בפני נושאים מתקדמים מתחום המדע והטכנולוגיה וסוללת להם את הדרך להיות חלק מדור המנהיגות וההובלה העתידי.

תיכון "אלון" נמנה על מספר בתי ספר בארץ שנבחרו ע״י משרד החינוך להשתתף בתכנית לאומית ייחודית: "עתודה למנהיגות מדעית טכנולוגית".התכנית מיועדת לתלמידים בעלי אוריינטציה מדעית מובהקת, ובוגריה נהנים מתעודת בגרות איכותית הכוללת:

5 יח"ל במתמטיקה

5 יח"ל במדעי הטבע (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה)

בחירת 5 יח"ל נוספות במדעי הטבע (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה)  או 5 יח"ל במדעי המחשב  ובהתמחויות נוספות: סבייבר/ אקדמיה תעשייה.

על ידי חשיפה לנושאים העומדים בחזית המחקר המדעי נפרשת בפני התלמידים תמונת המדע בן זמננו בצורה שיטתית ומעמיקה. התלמידים משתתפים בימי עיון, סדנאות והרצאות מפי אנשי מחקר ואקדמיה. כפרויקט סיום בכתה י' מגישים "פוסטר מדעי" בהתאם לכללי הכתיבה המדעית.

הטכניון ומוסדות להשכלה גבוהה מכירים בחשיבות וברמה הגבוהה ש התכנית ומעניקים בונוס מוגדל לבוגריה

בפני תלמידי המגמות הייחודיות עומדת הבחירה להרחבה מדעית בתחומים הבאים:

מגמת פיזיקה

במגמת הפיזיקה של תיכון אלון לומדים בשיטת פל"אפיזיקה לומדים אחרת. הלימודים מתקיימים תוך עבודת מעבדה והתלמידים נהנים מציוד מתקדם וממוחשב. בפני בוגרי ובוגרות המגמה נפתח חלון הזדמנויות לתפקידים צבאיים מרתקים ובהמשך ללימודים אקדמיים ולמקצועות מובילים בעולם הטכנולוגיה והמדע כבוגרים.

מדי שנה משתתפת המגמה ב"טורניר הכספות" , תחרות בשיתוף מכון ויצמן בה צוותים של תלמידי מגמות פיזיקה בונים כספות המתבססות על עקרונות פיזיקליים מעבדתיים ולאחר מכן פורצים את הכספות של הצוותים האחרים. תלמידי המגמה באלון זוכים באופן מסורתי בטורניר וציוני המעבדה שלהם - 100. 

בנוסף, ניגשים מדי שנה כל תלמידי כיתה יא' לאולימפיאדה לפיזיקה שמהווה נקודת הזנק לתלמידים מוכשרים ומצטיינים.

 

מגמת כימיה

במגמת הכימיה נחשפים התלמידים לתהליכים הקשורים לחומרים, למאפיינים שלהם ולדרך בה ניתן להשתמש בחומר לשימושים תעשייתיים, מחקריים, רפואיים ואחרים. פיתוחים של חומרים חדשים בתחום החלל והתעופה, בגדי ספורט חכמים, תוספי מזון, תרופות מכוונות מטרה, מוצרים מתכלים וידידותיים לסביבה, כל אלה ועוד מעסיקים את התלמידים ואת עולם החקר הכימי במגמה.

בלמידה משולבים עבודה עצמית וניסויים מדעיים. תוכנית הלימודים כוללת יחידת חקר מדעי, שבה התלמידים מתכננים ומבצעים ניסויים ומדווחים עליהם בדרך המקובלת במחקר המדעי.  הלימודים מתקיימים במעבדת הכימיה בבית-הספר. במהלך השנה מתקיימות פעילויות העשרה וכן נסיעות לסיורים ולעבודה במעבדות מתקדמות באוניברסיטאות ובמכון ויצמן.

מגמת ביולוגיה

מגמת הביולוגיה מציעה תשתית יסוד ללימודים גבוהים ולעיסוק עתידי בחקר, בביוטכנולוגיה, ברפואה, בגנטיקה, בווטרינריה ובתחומים מקבילים נוספים.

הלימודים במגמה משלבים התנסות מעשית במעבדה לצד לימוד תיאורטי. תלמידי המגמה מתנסים בתהליך החקר על כל שלביו, רוכשים מיומנויות מעבדה, נחשפים למחקרים ולומדים עיבוד נתונים וסטטיסטיקה הנדרשים לחקר.

הלימודים במגמה כוללים ביולוגיה של התא,תורשה,ביואינפורמטיקה,אקולוגיה ופיזיולוגיה.

קיים דגש על הקניית המדע הקלאסי ,התיאורטי והמעשי בשילוב היישומים הטכנולוגיים העכשוויים.

התלמידים נדרשים לכתוב עבודת חקר ועומדות לפנים האפשרויות הבאות:

·        ביומד – מדעי הרפואה

תלמידי המגמה עובדים בשיתוף פעולה עם רופאים ומומחים בתחומי הרפואה וחוקרים במשותף גורמים שונים הקשורים לתופעה או למחלה אותה הם מעוניינים לחקור. לדוגמא: אפילפסיה, סכרת נעורים, חקר הסרטן, צליאק, סיסטיק פיברוזיס.

·         ביוחקר

כל תלמיד רשאי לערוך עבודת חקר בתחום מדעי המעניין  אותו. מורי המגמה מעודדים תלמידים לחקור תופעות המעניינות אותם בתנאי מעבדה מבוקרים, ומלווים את התלמידים במסע המחקרי המרתק והמעמיק. בשנים הקודמות חקרו תלמידים נושאים דוגמת השפעה של אנטיביוטיקה או של שום על חיידקים, השפעת אלכוהול על תאי הכבד, השפעת מיצוים צמחיים שונים על נביטה ועוד.

מגמת מדעי המחשב בהתמחויות סייבר / אקדמיה תעשיה

ראה פירוט במגמת מדעי המחשב בהתמחויות סייבר / אקדמיה תעשייה.

מבחני הקבלה יתקיימו בשני שלבים  

* על הנבחנים להגיע לרישום מוקדם ולהביא צילום גיליון ציונים אחרון + תמונת פספורט וכן 50 ₪ דמי היבחנות.

* בעת הרישום התלמידים ישובצו לסדנה ולראיון אישי. (חלק מהראיונות יתקיימו ביום הרישום, וחלק ביום נוסף).

בהצלחה

רישום מוקדם למבחן ייערך ביום א', 22.2.15 בשעה 16:00  ולאחריו סדנה וראיון

25.2.15 – בשעה 16:00 המשך ראיונות